Zaufanie klientów, czyli 8 kroków do wiarygodności w sklepie internetowym

Prowadzisz sklep internetowy i chcesz zdobyć zaufanie klientów? To nie jest łatwe zadanie. Na postrzeganie Twojej marki oraz ostateczne zaufanie klientów ma wpływ wiele czynników. Sprawdź sposoby na zbudowanie wiarygodnego sklepu internetowego i zadbaj o zaufanie klientów w 8 krokach.

Kiedyś było inaczej. Na rynku dominowało Allegro, nie było dużej konkurencji, klient mógł po prostu wejść do sklepu i kupić produkt. Obecnie proces jest bardziej skomplikowany, ponieważ… dojrzał konsument na rynku e-commerce w Polsce. Co to oznacza? Klienci zaczęli zwracać uwagę na takie elementy jak poziom obsługi klienta, ogólny wygląd sklepu, dostęp do danych kontaktowych, regulamin oraz opinie o sklepie. Nie ma wątpliwości, że zakupy „w ciemno” się skończyły.

Ponadto ludzie zaczęli ze świadomością szukać rekomendacji o produkcie w sieci. Pytają znajomych na Facebooku, w relacjach na Instagramie, na forach, wśród znajomych, na blogach. Właścicielom sklepów może to przysporzyć sporo stresu. Znam osobie przedsiębiorców, którzy nie śpią po nocach z obawy przed negatywną opinią, która może popsuć wizerunek firmy. Każdemu sprzedawcy zależy, aby sklep internetowy był polecany do zakupów, a klienci wracali z uśmiechem, więc należy się mocno skupić na budowaniu wiarygodności sklepu internetowego.

Czym jest wiarygodność sklepu internetowego? Wyobraźmy sobie, że chcemy kupić buty. Wpisujemy nazwę modelu w Google, pokazują nam się 3 konkurencyjne sklepy, które oferują buty w cenie 399,00 zł. Darmowa dostawa. To samo miasto, więc czas i koszty przesyłki są identyczne. Klikamy w link do pierwszego sklepu – galeria zdjęć jest bardzo uboga, w opisie znajdziemy tylko dwa zdania o butach i nie ma na stronie opinii klientów. Idziemy dalej. W drugim sklepie jest trochę lepiej, ale możemy tylko zapłacić przez przelew ręczny, ponieważ właściciel nie zdążył jeszcze uruchomić zaufanej przez nas płatności online. W obawie przed byciem oszukanym opuszczamy sklep i przechodzimy dalej. W trzecim sklepie mamy bogatą w zdjęcia galerię, wszystkie opisy produktów, opinie zadowolonych klientów oraz chętną do pomocy obsługę klienta. Wybór jest prosty.

Zatem, jak zdobyć zaufanie klientów, aby zawsze wybierali nasz sklep internetowy?

Sprawdź 8 szybkich kroków według Social Media Today, które pomogą Ci zwiększyć wiarygodność sklepu internetowego.

Uzupełnij dane kontaktowe

Klienci chcą mieć pewność, że mogą się z Tobą skontaktować w razie ewentualnych problemów. Nikt nie chce pozostać bez pomocy po złożeniu zamówienia. Umieszczenie w zakładce kontakt tylko formularza kontaktowego może powodować niechęć, ponieważ sugeruje, że możesz mieć coś do ukrycia. Uzupełnij dane kontaktowe o numer telefonu, adres e-mail, lokalizację biura i media społecznościowe. Udowodnisz tym samym, że jesteś w pełni do dyspozycji klientów.

Przedstaw się

Ludzie chcą wiedzieć, komu powierzą swoje pieniądze, więc koniecznie pokaż swoim klientom, że za tą witryną stoją prawdziwi ludzie. Nie musisz podawać od razu całej historii swojego życia lub firmy, ale powinieneś uświadomić klientów, z kim mają do czynienia i utwierdzić ich w przekonaniu, że są w stanie skontaktować się z Tobą osobiście, gdyby tego potrzebowali.

Informacje o sklepie: zaufanie klientów

Napisz własne opisy produktów

Opisy produktów świadczą o naszym sposobie komunikacji z klientem. Wiele sklepów internetowych korzysta z domyślnych opisów dostarczonych przez producenta lub ogranicza je do minimum. Część klientów może się zrazić, widząc skopiowany opis z innej witryny. Poświęć czas i zredaguj go po swojemu, tak, aby pasował do strategii komunikacyjnej firmy.

Używaj tylko dobrych jakościowo zdjęć

W dzisiejszych czasach kupujemy oczami. Klienci nie mogą dotknąć, przymierzyć lub obejrzeć przedmiotu, tak jak w sklepie stacjonarnym, dlatego należy ułatwić im maksymalnie zapoznanie się z produktem. Zdjęcia najwyższej jakości pomogą odzwierciedlić jakość i stan rzeczywisty przedmiotu. Więcej zdjęć i szczegółów, tym lepiej. Warto urozmaicić galerię o filmy promocyjne.

Zadbaj o prawdziwe opinie

Klienci bardzo lubią czytać doświadczenia innych związanych z zakupem. Takie platformy, jak TrustedShops lub Trustpilot umożliwiają zarządzanie oraz zapraszanie klientów do recenzji. Opinie z platform są bezstronne i trudne do zmanipulowania, dlatego stanowią wiarygodne źródło opinii. Dodatkowo można zadbać o opinie w Google Adwords, co wpływa pozytywnie na ruch w witrynie.

Wiarygodność sklepu internetowego

Zainstaluj certyfikat SSL

Certyfikaty SSL szyfrują wszelkie dane przesyłane pomiędzy przeglądarką internetową a serwerem. Chronią w ten sposób dane przed kradzieżą podczas logowania, wypełniania formularzy i dokonywania płatności. Dowodem zainstalowania certyfikatu na stronie jest kłódka w pasku przeglądarki.

Stale dodawaj nowości na stronę

Aktualizowaniem strony internetowej pokazujesz klientom, że jesteś obecny i pracujesz nad poprawą jakości swoich usług. To również dobre rozwiązanie dla SEO (Search Engine Optimization). Zostawiając nieaktualne dane lub niedziałające łącza pokazujesz, że nie obchodzi Cię Twój sklep. Błędna ortografia, gramatyka i kopiowanie treści z innych stron to powszechnie znane oznaki sklepów oszustów.

Bądź aktywny w social mediach

Media społecznościowe to świetna okazja do nawiązania interakcji z klientem oraz zbudowania zaufania do swojej marki. Aktywne profile społecznościowe w takich serwisach jak Facebook, Instagram, Twitter i LinkedIn pozwalają na stały kontakt z klientami i pokazanie „ludzkiej twarzy”. Im większa społeczność zadowolonych klientów, którzy chcą udzielać się na profilu marki, tym większe zaufanie do sklepu.

Sugarfree - wiarygodny sklep

Stosując powyższe kroki, możesz zmieć pewność, że wiarygodność sklepu poprawi się. Dodatkowo zadbaj o udostępnienie możliwości zapłaty za przedmiot popularnymi środkami, np. PayU, Przelewy24 lub PayPal. To ułatwi szybką finalizację transakcji i zmniejszy ilość porzuconych koszyków.

Każdy klient jest inny i ma własne oczekiwania wobec sklepu internetowego. Niektórzy kupią produkt zarekomendowany przez znajomych na Instagramie, pozostałych będziesz musiał do siebie przekonać, np. rzeczową rozmową telefoniczną po odwiedzeniu Twojego sklepu. Zdarzą się klienci, którzy mogą w ogóle Tobie nie zaufać, jeśli nie masz fizycznego sklepu – każdy z nas jest inny.

Zaufanie do sklepu internetowego to jednak bardzo ogólne pojęcie i zazwyczaj budowanie go wymaga czasu. Warto jednak podjąć odpowiednie kroki już teraz, aby zwiększyć sprzedaż w swoim e-sklepie.

Stosujesz jeszcze jakieś praktyki, które pomogą Ci w zwiększaniu wiarygodności sklepu internetowego? Daj znać w komentarzu!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o