TOP 10 Świetnych programów do tworzenia grafiki

Każdy, kto prowadzi social media, pisze bloga lub tworzy swój własny brand – prędzej, czy później będzie musiał zainteresować się tym, jak tworzyć profesjonalne grafiki.

I tutaj pojawia się problem, bo najczęściej jesteśmy w kropce. Bo albo czasu brak, albo umiejętności. Trzeba wtedy zlecić stworzenie ich profesjonalnemu grafikowi lub podjąć rękawicę i… nauczyć się je robić samemu.

Nie jest to wcale takie trudne! Jeśli chcesz oszczędzić czas, zamiast delegować każdy projekt lub zwyczajnie lubisz to robić, możesz nauczyć się tworzyć samodzielnie za pomocą różnego rodzaju aplikacji.

Dlatego przygotowałem wybrane przeze mnie 10 świetnych aplikacji do tworzenia grafik. Warto wiedzieć, że istnieją, a najlepiej spróbować i nauczyć się sprawnie z nimi pracować.

Ale to nie będzie klasyczne zestawienie. Zaproponuję Wam rozwiązania, które po kolei poprowadzą Was przez projektowanie grafik od gotowych części w szablonach (przy których nie musicie się zbyt wysilać), po zaawansowane programy, których używają prawdziwi specjaliści.

W tym artykule czasem padają z mojej strony takie magiczne nazwy jak „wektor” i „bitmapa/raster”– tych, co nie wiedzą co to znaczy, proszę o obejrzenie w skrócie tego krótkiego filmiku wyjaśniającego w prosty sposób różnicę pomiędzy tymi terminami.

Tych, co się na tym chociaż trochę znają, chcę poinformować, że w „Edycja:” pod nazwami aplikacji nie podaję możliwości, jakie daje dany program, lecz to, do czego jest z założenia stworzony. Tak jak w Photoshopie, tak samo w Gimpie – jest możliwość edycji wektorowej, ale aplikacje te zostały stworzone do edycji bitmapowej/rastrowej, dlatego w „Edycja:” znajdziecie tylko jeden termin – „bitmapa”.

Lista aplikacji wymienionych w tym artykule:

 1. Canva 
 2. Piktochart 
 3. PicMonkey 
 4. Gimp
 5. Affinity Photo
 6. Adobe Photoshop CC
 7. Gravit Designer
 8. Affinity Designer
 9. Adobe Illustrator
 10. Affinity Publisher
 11.  Adobe InDesign (Bonus)
 
 

Canva

 • Dostępność: Online
 • Cena: darmowa lub Premium $12.95/miesiąc/osobę
 • Zastosowanie: łączenie zdjęć, tekstów i grafik, do wszystkiego
 • Edycja: bitmapa
 • Poziom trudności – 1/10
Źródło: Canva.com

Canva to platforma oparta na chmurze, która pozwala łatwo tworzyć profesjonalne projekty graficzne o wysokiej jakości. Zapewnia ona solidny i intuicyjny edytor typu „przeciągnij i upuść” oraz dostęp do ponad miliona grafik, obrazów i czcionek w celu szybkiego tworzenia wszelkiego rodzaju treści.

A teraz po ludzku. To najprostsza z wymienionych tutaj pozycji i prawdopodobnie najprzyjemniejszy program do tworzenia grafiki w ogóle. Jest darmowy, wszystko łapiemy i przesuwamy tak, jak chcemy, a dodatkowo algorytm sam podpowiada nam, jak i gdzie ustawić dany element, żeby pasował do układu całej reszty. Dostajemy dostęp do tysięcy gotowych szablonów, elementów, tekstów, dymków, naklejek, ikon, układów i wszystkiego, co nam potrzebne, dlatego nie trzeba się zbytnio wysilać przy projektowaniu. Mniej doświadczona lub bardziej leniwa osoba może po prostu  wybrać gotowy projekt, który jej się podoba i podstawić pod niego swoje teksty, elementy, kolory i dowolne zdjęcia (dzięki możliwości przesyłania swoich obrazów).

Każdy, kto zaczyna tworzyć proste i bardziej skomplikowane grafiki do udostępniania w sieci, powinien moim zdaniem zacząć od Canvy. Oczywiście, nie tylko początkujące osoby korzystają z tego narzędzia – profesjonaliści też (nawet bardzo często!). Dlaczego? Bo ułatwia ono szybkie tworzenie wszystkich formatów i rodzajów grafik w bardzo prosty sposób. W Canvie można projektować naprawdę wszystko – od loga, po najbardziej skomplikowane infografiki. Ulotka? Wizytówka? Zdjęcie na Instagram Story lub na bloga? A może katalog z ofertą? Wpisz cokolwiek potrzebujesz w wyszukiwarkę Canva, a ona podpowie Ci jaki format wybrać. Dodatkowo, po wybraniu wymiarów, po lewej stronie wyświetlą się od razu gotowe layouty dopasowane do wybranej formy, które można wyszukiwać tematycznie, wybierać i edytować – co jeszcze bardziej przyspiesza pracę.

Darmowy plan daje możliwość robienia wszystkiego, co napisałem wyżej oraz wielu innych rzeczy, których nie wymieniłem, ale które z pewnością sami szybko odkryjecie. Przede wszystkim macie na koniec możliwość pobrania każdego stworzonego przez was projektu w takich formatach jak: JPEG, PNG, PDF Standardowy i PDF Druk. Przy wyższym planie dochodzi dodatkowa opcja pobierania z przezroczystym tłem i dwa dodatkowe formaty: MP4 i GIF.

W planie do 10 członków nie musimy za nic płacić, a dodatkowo otrzymujemy 1 GB pamięci masowej.

Co ważne, Canva zaprojektowała cały system tak, aby praca w zespołach była przyjemna, szybka i sprawna, dlatego mamy wiele możliwości dodawania członków do zespołu i udostępniania im treści za pomocą dwóch kliknięć. Od niedawna można również pobrać aplikację mobilną, dzięki której można pobierać wszystkie projekty prosto na swojego smartfona.

Wideo prezentujące Canva:

Źródło: Capterra.com

Piktochart

 • Dostępność: online
 • Cena: darmowa lub Premium $24-$29/miesiąc/osobę
 • Zastosowanie: łączenie zdjęć, tekstów i grafik, głownie do prezentacji, infografik, wykresów, itp.
 • Edycja: bitmapa
 • Poziom trudności – 2/10
Źródło: Piktochart.com

Piktochart to kolejne świetne oprogramowanie do projektowania graficznego online, z tą różnicą, że zostało stworzone głownie do projektowania infografik, prezentacji i raportów, czy wykresów. Jest również możliwość tworzenia ulotek i plakatów, ale z tego typu projektami raczej kierowałbym do poprzedniego narzędzia. Piktochart pozwala szybko, w intuicyjny sposób przedstawiać nawet bardzo skomplikowane wykresy, raporty lub niezbyt interesujące informacje w ładny i ciekawy dla oka sposób. Dzięki temu narzędziu można przykuć uwagę zarządu w pracy przy przedstawianiu efektów kolejnego, bardzo nudnego projektu… 🙂 Albo przekazać sporą ilość informacji związanych z trudnymi dla czytelnika terminami w taki sposób, za pomocą grafiki, że od razu będzie wiedział o co chodzi.

Tak jak w poprzednim narzędziu, wszystko edytujemy poprzez przeciąganie i upuszczanie poszczególnych elementów, a gotowe szablony ułatwiają nam robotę i oszczędzają godzin rozmyślania nad formą i wyglądem danej grafiki. Wszystko co stworzymy również możemy udostępnić online lub przygotować do druku, w zależności od potrzeby.

Dlaczego warto wybrać Piktochart?
Niezwykle łatwy i prosty sposób na tworzenie infografik.
Zawiera dużą bibliotekę szablonów i gotowych projektów.
Za darmo otrzymujesz dostęp do wszystkich szablonów, fontów i elementów graficznych; możliwość bezpośredniego udostępniania oraz pobierania w formacie JPG lub PNG

Wideo prezentujące Piktochart:

Źródło: Capterra.com

PicMonkey

 • Dostępność: online
 • Cena: tylko premium €10.99 – €16.99/miesiąc/osobę (7 dni darmowej próby)
 • Zastosowanie: Edycja zdjęć, łączenie ich z tekstami i grafikami, do wszystkiego
 • Edycja: bitmapa
 • Poziom trudności – 5/10
Źródło: Picmonkey.com

PicMonkey to narzędzie podobne do Canvy i Piktochart, jednak posiada dużo większe możliwości edycji zdjęć, które są zbliżone do możliwości photoshopa, a jednocześnie dzięki intuicyjnemu interfejsowi, dużo łatwiejsze, dlatego PicMonkey jest niestety płatne. Przede wszystkim przyda się jeśli tworzymy grafiki pod takie platformy jak Instagram, Tmblr czy Pinterest i gdy lubimy bawić się fotografią. Szczególnie przydatny jako tańszy odpowiednik photoshopa dla osób, których umiejętności posługiwania się takimi narzędziami są na podstawowym poziomie.

Ogromna ilość filtrów i narzędzi do poprawiania, upiększania i edycji obrazów w połączeniu z ikonami i tekstami daje niezmierzone możliwośći.

Źródło: Picmonkey.com

Jeśli chcecie sprawdzić to narzędzie, to Małpka daje nam taką możliwość w 7-dniowej, darmowej wersji testowej. Niestety po upływie 7 dni trzeba już będzie zapłacić, żeby móc dalej korzystać.

Wideo prezentujące PicMonkey:

Źródło: Capterra.com

Gimp

 • Dostępność: offline – Windows, Mac, Linux
 • Cena: darmowa
 • Zastosowanie: zaawansowana obróbka zdjęć i grafik
 • Edycja: bitmapa
 • Poziom trudności – 8/10
Źródło: Gimp.org

Myślę, że każdy Gimpa zna, a jak nie to „taki darmowy Photoshop” tylko troszkę bardziej ograniczony (chyba, że ma się odpowiednie wtyczki…)

Jest to najtańsza, bo darmowa, opcja korzystania z profesjonalnego programu do edycji zdjęć, mocno zbliżonego do photoshopa. Nie ma możliwości korzystania z Gimpa online. Na szczęście twórcy dają możliwość pobrania go na Windows, MacOS oraz Linux.

Interfejs GIMP różni się nieco od Photoshopa, ale dostępna jest wersja GIMP, która naśladuje wygląd i odczucia Adobe. Może to pomóc w przeskoku z photoshopa lub przygotować Cię do rozpoczęcia pracy w nim. Podstawowe narzędzia jakie się w nim znajdują to między innymi narzędzia do malowania, zaznaczania, korekcji kolorów, klonowania, wyboru i ulepszania. Przede wszystkim możemy w nim ulepszać jakość zdjęć, łączyć jedne fotografie z drugimi, dodawać wybrane elementy, a jak już go opanujemy na wyższym poziomie, to będziemy w stanie tworzyć w nim prawdziwe działa sztuki. Dodatkowo twórcy ciężko pracowali, żeby umożliwić nam pracę w Gimpie ze wszystkimi popularnymi formatami plików, dlatego, jeśli korzystamy również z innych programów lub dostaliśmy plik do przerobienia w innym formacie niż Gimp, nie będzie to stanowiło żadnego problemu.

Niestety Gimp nie należy do najprostszych programów, jeśli przeskakuje się na niego, np. z Canvy, ale na szczęście na internecie znajduje się cała masa filmików edukujących i tłumaczących poszczególne funkcje.

Dlaczego warto wybrać GIMP?
Bo to potężne narzędzie do edycji i manipulacji obrazem, które możesz używać za darmo. Jest idealne na początek, jeśli chcesz spróbować czegoś bardziej zaawansowanego.

Gimp nie posiada żadnych płatnych planów, ale każdy użytkownik ma możliwość przelania datku na dalszy rozwój: https://www.gimp.org/donating/

Affinity Photo 1.7

 • Dostępność: Offline – Windows, Mac, Ipad
 • Cena: Ipad €21.99, Windows/Mac €54.99 (jednorazowo)
 • Zastosowanie: Zaawansowana obróbka zdjęć i grafik jak w Photoshopie
 • Edycja: Bitmapa
 • Poziom trudności – 8/10

Źródło: Affinity.serif.com

Affinity to spora konkurencja dla jednego z największych graczy na rynku oprogramowań do tworzenia i obróbki graficznej – Adobe. Tak jak Adobe, tak samo Affinity ma oprogramowania odpowiadające danym potrzebom. Affinity Photo jest odpowiednikiem Adobe Photoshop czyli jest stworzone do edycji i manipulacji obrazem Bitmapowym, czyli najczęściej fotografią (Affinity PHOTO). Posiada prostszy i  łatwiejszy w obsłudze interfejs oraz sporą ilość filmików typu ”tutorial” uczących i pokazujących co i jak działa. Najmocniejszą kartą tej firmy jest jednorazowa opłata za oprogramowanie, w naprawdę śmiesznej cenie (na dole znajduje się cennik) dzięki czemu można zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy w porównaniu z Photoshopem, za który trzeba płacić abonamentowo, czyli co miesiąc lub co rok.

Program ten jest bardzo szybki, szczególnie po najnowszej aktualizacji i na komputerach typu Mac.

Affinity mówi, że operacje warstwy rastrowej (bitmapy) i pędzla są teraz do 10 razy szybsze, a Affinity Photo 1.7 obsługuje teraz wiele procesorów graficznych, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Jeśli ktoś próbował już swoich sił w Gimpie i zna podstawowe zasady poruszania się w tego typu programach powinien przed wskoczeniem na Adobe Photoshopa (albo nawet zamiast) kupić Affinity Photo, bo jest dużo tańsze i daje naprawdę ogromną ilość możliwości w prosty i intuicyjny sposób.

Wideo prezentujące Affinity Photo:

Adobe Photoshop

 • Dostępność: Offline – Windows, Mac, Linux
 • Cena: $20.99 – $31.49/miesiąc/osobę (7 dni darmowej próby)
 • Zastosowanie: Najbardziej zaawansowana obróbka zdjęć i grafik
 • Edycja: Bitmapa
 • Poziom trudności – 10/10
Źródło: Adobe.com

Adobe Photoshop CC – najbardziej zaawansowane i najdroższe narzędzie na tej liście przeznaczone dla prawdziwych profesjonalistów (którzy mogą stwierdzić, że wcale nie jest takie trudne, ale pamiętajcie, że ten artykuł jest przede wszystkim dla początkujących osób, dla których ten program to czarna magia) – zaprojektowane do tworzenia prawdziwej sztuki ze zdjęć na komputerze jak malarze na płótnie.

PS CC to rozwiązanie do edycji przede wszystkim zdjęć, ale też obrazów i projektów graficznych, nawet 3D, na mocno zaawansowanym poziomie, przeznaczone dla profesjonalnych grafików, artystów i fotografów. Umożliwia użytkownikom również projektowanie stron internetowych, plakatów, ikon, aplikacji mobilnych i banerów przy użyciu łatwych w użyciu narzędzi i wbudowanych szablonów. Unikalne wzory i efekty, wraz z pędzlami pomagają w tworzeniu i dostosowywaniu dzieł cyfrowych. Daje możliwość zaawansowanego usuwania szumów, zaznaczania i edycji wielu warstw, ustawienia kolorów, inteligentnego zaznaczania ostrych krawędzi czy obiektów z uwzględnieniem zawartości.

Dla fotografów aplikacja posiada narzędzia, które pomagają w tworzeniu i ulepszaniu zdjęć, tworząc z fotografii doskonałe dzieła sztuki, a dla drukarni specjalne formaty plików i możliwości edycji kolorów, dzięki którym mogą łatwo dopasować projekt do materiałów i technik nadruku.

W trakcie publikacji każdy kto korzysta z Adobe CC otrzymuje również możliwość darmowego, miesięcznego dostępu do ”Adobe Stock”, czyli ogromnej bazy stockowych zdjęć, których może używać bezpośrednio w programie.

Gravit Designer

 • Dostępność: Online oraz Offline – Przeglądarka lub Windows, MacOS, ChromeOS lub Linux
 • Cena: Darmowy lub premium – €49/osobe/rok
 • Zastosowanie: Tworzenie i edycja grafik wektorowych
 • Edycja: Wektor
 • Poziom trudności – 7/10

Na tej liście Gravit Designer jest jedynym darmowym programem stworzonym do projektowania wektorowego. Jest w pełni funkcjonalny i możemy z niego korzystać nie tylko online, ale też możemy go pobrać i używać w trybie offline na własnym komputerze z systemem Windows, MacOS, ChromeOS lub Linux. Można w nim tworzyć wszystko co się chce, logo firmy, ulotki, czy ilustracje, a nawet projekty ekranów, aplikacji, ikony i animacje. Dla osób, które miały styczność z takim programem, interfejs będzie w miarę intuicyjny, natomiast dla osób, które po raz pierwszy widzą taki program, może on być nieco kłopotliwy (tak jak Gimp w przypadku grafiki rastrowej), ale na YouTubie również możemy znaleźć masę tutoriali, których możemy szybko pojąć jak ta aplikacja funkcjonuje i które narzędzie do czego służy. Jest to świetny start dla początkujących, którzy zaczynają pracę z wektorami, przede wszystkim dlatego, że jak już raz wspomniałem – jest darmowy, a wraz z rozwojem i pojęciem tej platformy można zapłacić jedyne €49 za rok i korzystać z pełni możliwości jakie daje Gravit Designer.

W zestawie interfejsie znajdziemy wiele narzędzi do tworzenia szczegółowych i pięknych obrazów wektorowych, oraz wiele trybów napełniania i potężną bazę fontów oraz narzędzi do edycji tekstów. Dodatkowo oferuje strukturalną zawartość i jest dostarczany z siatkami oraz układami automatycznymi.

Dlaczego warto wybrać Gravit Designer?
Bo to darmowa aplikacja bogata w funkcje do projektowania grafiki wektorowej, która działa na dowolnej przeglądarce, urządzeniu i systemie operacyjnym.

Wideo prezentujące Gravit Designer:

Affinity Designer

 • Dostępność: Offline – Windows, Mac, Ipad
 • Cena: Ipad €21.99, Windows/Mac €54.99 (jednorazowo)
 • Zastosowanie: Zaawansowane narzędzie do tworzenia i edycji grafik wektorowych
 • Edycja: Wektor
 • Poziom trudności – 8/10

Kolejne oprogramowanie od Affinity – tym razem konkurencyjne dla Adobe Illustratora. Kierowane do profesjonalnych projektantów graficznych i zaprojektowane do łatwego tworzenia i edycji nawet najbardziej skomplikowanych grafik wektorowych. Posiada dużą ilość narzędzi pomagających odtwarzanie rasterowych grafik w wektorach. Można też sprawdzić jak pliki wektorowe będą wyglądały po rasteryzacjii. Projekty tworzone w Affinity Designer nadają się zarówno do udostępniania w sieci, jak i do druku. Profesjonaliści używają go do tworzenia grafik do stron internetowych, brandingu, typografii i wielu innych, bardziej skomplikowanych projektów. Co prawda nie jest to proste w użyciu narzędzie, ale można się go w miarę sprawnie nauczyć. Tak jak w przypadku wszystkich pozycji na tej liście, na internecie znajduje się spora ilość forów, filmików i poradników, dzięki którym nauka może trwać dużo krócej i być znacznie przyjemniejsza. Sam też mocno polecam ten program, z racji tego, że od niedawna zacząłem w nim pracować i ta praca jest naprawdę przyjemna. Za Affinity Designera również płacimy tylko jeden raz i dodatkowo dostajemy za darmo zestaw fontów i skomplikowanych grafik, które możemy otwierać w programie, sprawdzać jak są zbudowane,  edytować i się nimi inspirować przy tworzeniu własnych.

Wideo prezentujące Affinity Designer:

Adobe Illustrator

 • Dostępność: Offline – Windows, Mac, Linux
 • Cena: $20.99 – $31.49/miesiąc/osobę (7 dni darmowej próby)
 • Zastosowanie: Najbardziej skomplikowane i zaawansowane narzędzie do tworzenia i edycji grafik wektorowych
 • Edycja: Wektor
 • Poziom trudności – 10/10

Adobe Illustrator CC – taki wektorowy Photoshop, to zdecydowanie jedno z najsłynniejszych rozwiązań dla grafiki wektorowej. Ze względu na poziom skomplikowania i zaawansowania, korzystają z niego raczej tylko profesjonaliści. Nie jest to program, który polecam na rozpoczęcie przygody z grafiką – chyba, że mamy dużo czasu na naukę i pieniędzy na abonament… Dla doświadczonych projektantów i artystów jest to natomiast podstawowe narzędzie, i to właśnie w nim powstaje większość profesjonalnych, mniej lub bardziej skomplikowanych projektów. Posiada szeroki wachlarz narzędzi, które mogą znacznie pomóc w tworzeniu projektów graficznych dla stron internetowych, logotypów marek, gier wideo, druku, topografii, szkiców, czy ilustracji. Wbudowane ustawienia projektowe oraz gotowe szablony znacznie ułatwiają szybkie projektowanie. Jego integracja z Adobe Creative Cloud zaś ułatwia udostępnianie gotowych dzieł przez osoby prywatne. Można tworzyć ostre kąty i wyraźne linie, ponieważ Illustrator umożliwia automatyczne tworzenie ścieżek, które automatycznie dopasowują się do najbliższej siatki pikseli, a żeby dopasować projekt do precyzyjnych granic pikseli, można w pewien sposób dopasować specjalnie do tego stworzoną funkcję Snap to Pixel.

Dlaczego warto wybrać Adobe Illustrator? Bo to, że jest to standardowe oprogramowanie w tej branży mówi samo za siebie, a dodatkowo jest to najnowocześniejsze narzędzie do cyfrowej ilustracji i istnieje na rynku już od 1985 roku. Posiada bardzo wydajny i spójny interfejs, może mieć rozbudowany zestaw funkcji, regularne aktualizacje i być dostępny zarówno dla komputerów Windows PC jak i Apple Mac.

Wideo prezentujące Adobe Illustrator

Affinity Publisher

 • Dostępność: Offline – Windows, Mac
 • Cena: Windows/Mac €54.99 (jednorazowo)
 • Zastosowanie: Zaawansowane narzędzie do łączenia zdjęć, grafik i tekstów, głównie do publikacji
 • Edycja: Wektor + Bitmapa
 • Poziom trudności – 8/10

W miarę proste jak na tak zaawansowane narzędzie do łączenia zdjęć, grafik i tekstów typowo pod czasopisma, broszury, plakaty i inne tego typu rzeczy. Świetnie nadaje się do łączenia efektów pracy w swoich dwóch siostrzanych programach, czyli w Affinity Photo i Affinity Designerze.

Najlepiej określa to narzędzie sam twórca – „Ożyw swoją wizję dzięki Affinity Publisher, następnej generacji profesjonalnego oprogramowania wydawniczego. Od czasopism, książek, broszur, plakatów, raportów i materiałów biurowych do innych kreacji, ta niezwykle płynna, intuicyjna aplikacja daje Ci moc łączenia obrazów, grafiki i tekstu w celu stworzenia pięknych układów gotowych do publikacji.” Dodatkowo nie różni się ceną od reszty produktów Affinity, czyli jest płatny jednorazowo i występuje w kilku wersjach na najpopularniejsze urządzenia/systemy, jednak z tą różnicą, że nie jest jeszcze dostępny na Ipad’a. Używanie Publishera jest możliwe jedynie na dwóch platformach: Windows lub Mac.

Wideo prezentujące Affinity Publisher:

Adobe Indesign (BONUS)

 • Dostępność: Offline – Windows, Mac
 • Cena: $20.99 – $31.49/miesiąc/osobę (7 dni darmowej próby)
 • Zastosowanie: Najbardziej zaawansowane narzędzie do łączenia zdjęć, grafik i tekstów, głównie do publikacji
 • Edycja: Wektor + Bitmapa
 • Poziom trudności – 10/10

Adobe InDesign jest starszym odpowiednikiem Affinity Publishera, czyli służy tworzeniu projektów pod publikacje internetowe lub do druku, najczęściej czasopism, katalogów, broszur, itp.

Cytując Adobe jest to „najlepsze w branży oprogramowanie do pracy z rozkładami. Ułatwia projektowanie, sprawdzanie i publikowanie pięknych dokumentów — zarówno w druku, jak i w formatach cyfrowych. Program InDesign oferuje wszystko, co jest potrzebne podczas tworzenia plakatów, książek, czasopism cyfrowych, książek elektronicznych, interaktywnych plików PDF i innych publikacji.” Jest to must have każdego graphic designera, który ma wiele do czynienia z wyżej wymienionymi formatami. Jest to produkt od Adobe, który wypracował już swoją pozycję na rynku, dlatego też nie jest to tanie rozwiązanie, ale na pewno warte swojej ceny.

Wideo prezentujące Adobe InDesign
Musicie wiedzieć, że nie jestem jeszcze specjalistą w dziedzinie grafiki, ale mam z nią wiele do czynienia na co dzień. Wiem, że istnieje na rynku wiele programów do tworzenia grafiki, ale na tej liście znalazły się tylko te, które w mojej opinii powinniście znać. Jeżeli jakiś znany program (jak, np. programy od firmy Corel) nie znalazł się na liście, to pewnie dlatego, że nie miałem z nim nigdy do czynienia, a najbardziej mi zależy na pomaganiu a nie wprowadzaniu w błąd.
 
Artykuł został napisany w oparciu o doświadczenia moje oraz specjalistów z dziedziny grafiki (którzy też prosili mnie o wrzucenie na tą listę kilku swoich ulubionych pozycji – przepraszam, ale było by ich zbyt dużo). Wszelkie opinie i oceny bazują na moich własnych doświadczeniach z tymi aplikacjami i są inspirowane opinią innych, bardziej doświadczonych ode mnie osób. Jeśli jednak drogi czytelniku widzisz w moim artykule jakiś błąd, proszę napisz do mnie bezpośrednio lub w komentarzu, żebym mógł to poprawić. Jeśli się z czymś nie zgadzasz lub chciałbyś wyrazić własną opinię, również zapraszam do sekcji z komentarzami, jestem otwarty na dyskusje i „konstruktywną krytykę” 🙂

Zostaw komentarz