15 najlepszych reklam piłkarskich w historii

Futbol już dawno stał się biznesem i masową rozrywką na całym świecie, która musi na siebie zarabiać. Najlepsze z komercjalizacji dyscypliny są jednak reklamy piłkarskie, które na długo zapadają w pamięć. Sprawdź 15 najlepszych reklam piłkarskich w historii.

Nie będę tutaj rozpisywał się i ubolewał nad „oddalaniem się” idei sportu w dzisiejszych czasach, bo na to praktycznie nie mamy wpływu (chociaż kto wie, sprawdźcie akcję Against Modern Football). Każda dziedzina życia, która budzi duże zainteresowanie potencjalnych odbiorców i klientów przyciąga reklamodawców oraz chęć zysku. Coś za coś. Dzięki temu piłka nożna zaczyna być popularna tam, gdzie do tej pory nie była (np. w Stanach Zjednoczonych lub w Chinach) oraz ogólnie oglądamy lepsze jakościowo widowiska (np. huczna ceremonia otwarcia Mistrzostw Świata).

W latach 90. i 2000. nastąpiła eksplozja piłkarskiego marketingu. Efektem są świetne reklamy piłkarskie marek typowo kojarzonych jako sportowe, np. Nike czy Adidas, oraz zainteresowanie futbolem globalnych marek, jak Pepsi, Coca-Cola czy McDonald’s.

Reklamy futbolowe

 

Edgar Davids, David Beckham, Ronaldo (ten grubszy i lepszy 😉), Éric Cantona, Roberto Carlos, Luís Figo.

Kurła, kiedyś to było… Dobra, zaczynamy! 👍

#15 Nike: Henry’s House (2007)

„Synu, w domu się nie gra!”. U Thierry’ego Henry’ego było troszeczkę inaczej. W spocie Nike „Total 90” piłkarz nie pozwala sobie odebrać piłkę, robiąc przy tym mały bałagan. „Sorry Boss!”.

 

#14 Carlsberg: The greatest pub team in the world (2006)

Carlsberg połączył w prosty sposób piłkarski pub oraz największe legendy angielskiej piłki. I to jakie! W reklamie zobaczymy takie gwiazdy, jak Bryan Robson, bracia Charlton, Chris Waddle, Terry Butcher i Stuart Pearce. Wow!

 

#13 Emirates Airline: Benfica Safety (2015)

Zabawna kampania reklamowa linii lotniczych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na stadionie Benfiki Lizbona w taki oto sposób stewardessy promowały Emirates Airline.

 

#12 Nike: Brazil Airport (1998)

W 1996 roku Nike zapłaciła 100 milionów funtów, aby zostać producentem i sponsorem reprezentacji Brazylii. Od razu uchwycili wszystko, co jest najlepsze w brazylijskim futbolu, tym razem na lotnisku. Nawet Eric Cantona nie był zdziwiony.

 

#11 Nike: Good Vs. Evil (1997)

Koloseum? Walka dobra ze złem? Tylko Nike mogła zestawić drużynę diabła z najlepszą jedenastką tamtych czasów. Ach, ten Ronaldo…

 

#10 Nike: My Time Is Now (2012)

Kampania reklamowa Nike przygotowana specjalnie z okazji Euro 2012. Głównymi bohaterami są Cristiano Ronaldo, Neymar, Iniesta, Sneijder, Ribery, Götze oraz Özil.

 

#9 Pepsi: Medieval fight (2004)

Kto przybędzie na ratunek XVII-wiecznej wioski? Oczywiście Beckham, Ronaldinho, Totti i Roberto Carlos, którego rzuty wolne siały popłoch w drużynie przeciwnej.

 

#8 Nike: Winner Stays On (2014)

„Neymar!”, „Ronaldo!”, „Zlatan!” – Nike o tym doskonale pamięta, że na podwórku każdy mógł być kim chce. Mógł być, ponieważ na boiskach już nikt nie gra. Trochę szkoda.

 

#7 Nike: Write the future (2010)

Świetna reklama Nike z okazji Mistrzostw Świata w 2010 roku. Drogba, Rooney i Ronaldo piszą przyszłość.

 

#6 Adidas: José +10 (2006)

Adidas z kampanią reklamową Mistrzostw Świata w Niemczech w 2006 roku. Franz Beckenbauer, Kaka, Defoe, Beckenbauer, Platini. Wow!

 

#5 Beats By Dre: The Game Before the Game (2014)

W 2014 r. Beats by Dre dołączyło do ekipy reklamującej Puchar Świata. W efekcie zobaczymy, jak Neymar, Serena Williams, LeBron James, Lil Wayne, Nicki Minaj, Rio Ferdinand lub Thierry Henry odbywają rytuały przed swoimi występami. Świetne!

 

#4 Nike: The Next Level (2009)

Jak wygląda przejście od amatora do supergwiazdy futbolu? Zobaczcie spot reklamowy Nike, w czasach kiedy Holandia jeszcze coś grała 😄

 

#3 Nike: The Joy (2006)

Piękno, beztroska i radość piłki nożnej ukazanej przez młodego i dorosłego Ronaldinho. Nigdy nie dorastajcie! 😊

 

#2 Nike: Portugal v Brazil (2004)

Tak się właśnie robi reklamy piłkarskie. Figo, Ronaldo, Roberto Carlos, Ronaldinho oraz Van Nistelrooy rozpoczynają mecz… przed meczem! Jedna z moich ulubionych reklam, ole!

 

#1 Nike: Secret Tournament (2002)

Nielegalny turniej piłkarski w klatce z udziałem prawdziwych piłkarskich legend? Eric Cantona rozpoczynający ceremonialnym wrzuceniem piłki do klatki każdy mecz? Kto nie chciałby wziąć udział w takiej przygodzie? Reklama Nike to kwintesencja pomysłowości oraz podsumowanie pewnej ery w piłce nożnej! 💪

 

BONUS: Nike: Stickman vs. Ronaldinho (2003)

Pojedynek Ronaldinho z Stickmanem to taka „truskawka na torcie” dzisiejszego zestawienia. Kto wygra? 😊

 

Które reklamy piłkarskie Twoim zdaniem są najlepsze? Jakich brakuje w zestawieniu? Koniecznie daj znać w komentarzu! 😊

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o