10 narzędzi do tworzenia kreatywnych grafik do social media
10-narzędzi-do-tworzenia-kreatywnych-postów-do-social-media-600x360

Tworzenie kreatywnych i angażujących postów w social mediach nie jest łatwym zadaniem. W dobie tysięcy informacji, linków, infografik lub danych na takich platformach jak Facebook, Instagram, Twitter lub Pinterest ciężko się wyróżnić i nawiązać interakcję z użytkownikami.

Na pewno pomocne będą narzędzia, które umożliwiają proste i intuicyjne tworzenie postów. Sprawdź listę 10 narzędzi do tworzenia kreatywnych postów do social media.

Według Larego Kima:

  • Posty zawierające grafikę dają o 650% większe zaangażowanie niż zawierające tylko tekst
  • Tweety z grafikami uzyskały nawet 18% więcej kliknięć, 89% więcej polubień i 150% więcej retweetów, niż tweety bez grafik
  • Po obejrzeniu filmu wideo o produkcie ludzie są o 85% bardziej skłonni kupić dany produkt

Wniosek jest jeden. Treści wizualne w 2018 roku zdominowały media społecznościowe i wpływają pozytywnie na odbiór marki oraz zaangażowanie użytkowników.

Poniżej znajduje się lista 10 narzędzi do tworzenia kreatywnych grafik/postów do social media.

Canva

Faworyt bukmacherów. W Canvie każdy amator grafiki może zaprojektować praktycznie wszelkiego rodzaju treści wizualne potrzebne do komunikacji marki w mediach społecznościowych. Do dyspozycji mamy gotowe szablony, grafiki wektorowe, fotografie i więcej. Możemy umieścić w programie własne zdjęcia, które bez problemu edytujemy za pomocą dostępnych narzędzi. W Canvie możemy dopasować też rozmiar grafiki, którą chcemy umieścić w poszczególnych platformach, np. wybierając Miniaturę YouTube (1280 px x 720 px) lub Baner na LinkedIn (1400 px x 425 px).

Dużym atutem jest bogata biblioteka gotowych, edytowalnych treści. W bazie mnóstwo znajduje się mnóstwo darmowych elementów, ale znajdziemy też elementy płatne (każdy z nich ma jednakową cenę 1$). Grafiki możemy pobrać w wersji JPG, PNG i PDF oraz udostępnić je na Facebooku lub Twitterze. Warto!

Cena: wersja darmowa lub płatna ($12,95 za miesiąc).

Canva - narzędzie do tworzenia kreatywnych grafik

Osobiście korzystam z wersji płatnej, która w zupełności mi wystarcza, aby tworzyć to, co widzicie na blogu. Przykład grafiki, którą utworzyłem w Canvie:

Pablo

Pablo autorstwa zespołu Buffer to intuicyjne narzędzie do tworzenia prostych grafik, dostosowanych do wymiarów Pinteresta, Facebooka, Instagrama lub Twittera. Za pomocą Pablo możemy nanieść na grafikę dowolny tekst, filtr, logo lub inny element graficzny. Prosty i skuteczny.

Cena: wersja darmowa lub płatna (od $15 do $399 za miesiąc).

Pablo by Buffer - narzędzie do tworzenia postów

Pixlr

Pixlr to bardzo ciekawy webowy edytor graficzny, który zawiera narzędzia charakterystyczne dla profesjonalnych programów graficznych. Co w nim się znajduje? Możliwość pracy na warstwach, edycja zaawansowanych plików graficznych oraz filtry i teksty. Pixlr to naprawdę świetny i szybki edytor. Kiedyś na łamach bloga Spiders Web można było przeczytać recenzję Marcina Połowaniuka. Sprawdźcie.

Cena: darmowy

Jak tworzyć ciekawe posty graficzne?

Piktochart

Piktochart to intuicyjne narzędzie do tworzenia infografik. Co prawda w wersji darmowej mamy do dyspozycji jedynie 10 szablonów, jednak w wersji Premium jest ich już ponad 600. Prosty, przyjemny dla oka, wystarczający, aby stworzyć infografikę, która będzie pasować optycznie oraz merytorycznie do naszych wytycznych. Dla osób lubiących statystyki w wersji graficznej. Polecam.

Cena: wersja darmowa lub płatna (od $12,50 do $82,50 za miesiąc).

Jak stworzyć infografikę? Sprawdź PIktochart

GIPHY

Lubię GIPHY. To ogromna biblioteka gifów. Możemy stworzyć własny gif za pomocą wideo umieszczonego na Youtube lub wybrać materiał do obróbki z pulpitu. Wklejamy link do filmu, wybieramy czas rozpoczęcia i zakończenia, tekst i voilà. Czasami potrzebuję do pracy gif o tematyce Microsoft i nie wyobrażam sobie szukać w innym źródle – dla mnie must have, jeśli chodzi o tworzenie i wybór dostępnych gifów.

Cena: darmowy

GIPHY - robienie gifów

Recite

Jeżeli chcesz stworzyć proste, ale przyjemne dla oka grafiki z cytatami – sprawdź Recite. Wystarczy wpisać treść w wyznaczone pole, wybrać jeden z szablonów i utworzyć grafikę dostosowaną do poszczególnych platform, np. do Facebooka, Tumblra, Twittera, Instagrama lub Pinteresta.

Cena: darmowy

Recite - narzędzie do tworzenia grafik z cytatami

Infogr.am

Infogr.am to bardzo dobre narzędzie do tworzenia infografik i wszelkiego rodzaju grafik ze statystykami. Możemy umieścić w nim wszelkie wykresy, połączenia, mapy, rubryki, tabele oraz więcej. Dla osób lubiących infografiki, podobnie jak Piktochart, narzędzie świetnie sprawdzi się w tego typu postach.

Cena: wersja darmowa lub płatna (od $19 do $149).

Infogram - tworzenie infografik

Relay That

Relay umożliwia tworzenie szybkich i precyzyjnie dopasowanych grafik do sociala. Możemy wybierać spośród wielu szablonów, rozmiarów grafik, styli, ikon i więcej. Aplikacja przypomina Canvę i jest równie prosta i intuicyjna. Po stworzeniu grafiki można automatycznie zobaczyć, jak będzie prezentowała się w formie postu w mediach społecznościowych, zdjęcia w tle, okładki książki, infografiki oraz jako mock-up.

Cena: wersja darmowa lub płatna (od $25 do $97).

Relay - narzędzie do tworzenia grafik

Memy.pl

Memy.pl to bardzo prosty generator memów. Jeżeli potrzebujesz stworzyć ekspresowo mema – wybierasz tło spośród ponad 160 najpopularniejszych obrazków (lub ładujesz samodzielnie plik) – generujesz grafikę i gotowe. Nic prostszego.

Cena: darmowy

Memy.pl - tworzenie memów

BeFunky

BeFunky to aplikacja umożliwiająca podstawową obróbkę zdjęć oraz modyfikację różnymi filtrami graficznymi. Możemy ustawić światło, zlikwidować czerwone oczy, zmienić wielkość i kolor zdjęcia, użyć filtrów w stylu pop-art, malarstwa olejnego, impresjonizmu i fotografii retro. BeFunky można wykorzystać do robienia kolaży.

Cena: wersja darmowa lub płatna ($4,95 za miesiąc).

BeFunky - edycja grafik do social media

Reszta świata

Na uwagę zasługuje jeszcze kilka (jak nie kilkanaście) bardzo przydanych narzędzi pomocnych przy tworzeniu postów do social media.

Oprócz tego oczywiście jest szereg bardziej zaawansowanych programów, jak na przykład Adobe Illustrator lub Photoshop, ale specjalnie nie wymieniałem ich w liście, aby narzędzia były proste i dostępne od ręki dla każdego użytkownika.

A teraz trochę z dystansem. Czasami przy absolutnie banalnych i szybkich korektach warto po prostu skorzystać z popularnego Painta. Jako miłośnik technologii Microsoft muszę zarekomendować nowe narzędzie Paint 3D, które pozwala na naprawdę sporo w zakresie edycji grafik. Jeżeli chcesz wykonać ultra szybkie poprawki w zdjęciu, przyciąć je, dodać filtr lub zmienić rozmiar – Paint nie gryzie i jest po prostu… działa.

Co klasyka to klasyka ?

Znasz jeszcze jakieś fajne narzędzie do tworzenia grafik/postów, które warto polecić? Z którego korzystasz najczęściej? Daj znać w komentarzu!

Powiązane posty

Zostaw komentarz